Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku
    Kilka słów o listach wyborczych

    Najmniejsza ilość kandydatów zarejestrowana została w Rogowie (38) i w Wapnie (39). Najwięcej kandydatów do wyboru mają Żnin (122) Szubin (112). W przeliczeniu na jednego mieszkańca na czoło wysuwają się inne gminy. W wyborach startuje co setny mieszkaniec Łabiszyna, Gąsawy i Dąbrowy, co dwusetny w Żninie. Reszta gmin sytuuje się pomiędzy tymi wartościami.  
    Najwięcej kobiet startuje w Barcinie (23%) i Łabiszynie (22%), najmniej - w Wapnie, Żninie i Kcyni (10-11%).
Najmłodsi kandydaci startują w Barcinie - średnia wieku wynosi w tej gminie 39,5, najstarsi - z Kcyni, gdzie kandydat ma średnio 47,5 roku (do tego wyliczenia nie braliśmy pod uwagę Rogowa i Janowca - brak danych).  
    A oto najmłodsi i najstarsi kandydaci zarejestrowani w poszczególnych gminach: 
    Kcynia: Wiesław Adam Nitka - technik ekonomista z Głogowińca: 22 lata; Henryk Łyszczarz, rolnik z Dziewierzewa: 70 lat
    Wapno: Błażej Lidmann - mechanik z Wapna: 28 lat; Mieczysław Łasut - emeryt ze Stołężyna: 63 lata;
Dąbrowa: Władysław Józef Grotnik - rolnik z Mierucina: 70 lat; Jarosław Jan Świder - technik rolnik z Krzekotowa: 28 lat;
    Gąsawa: Wojciech Kawczyński - technik rolnik z Biskupina; Edward Koralewski - technik ekonomista z Gąsawy: 34 lata;
    Łabiszyn: Janusz Łukasz Słowiński - technik rolnik z Rzywna: 25 lat; Tadeusz Piekarski - nauczyciel z Łabiszyna: 75 lat;
    Barcin: Igor Aleksander Stróżykiewicz - technik ogrodnik z Barcina - 22 lata; Stanisław Górniak - emeryt z Barcina: 70 lat;
    Szubin
    Edward Szczepan Staszałek - rolnik z Ciężkowa: 70 lat; Wiesław Marek Łukaszewski - student z Zamościa: 23 lata;
    Żnin: Stanisław Konstanty Ziętek ze Żnina: 63 lata, Maciej Marcin Wysocki - technik rolnik z Wenecji: 24 lata.  
    Janowiec: Ryszard Witucki - technik rolnik z Brudzynia: 30 lat, Stanisław Walkowiak - emerytowany księgowy z Janowca: 65 lat.  
    W całym omawianym regionie wysuniętych przez mieszkańców kandydatów popierają różne partie i inne organizacje.  
    Najczęściej występują PSL i Sojusz Lewicy Demokratycznej.  
    Największą ilość kandydatów popiera PSL: w Kcyni 13, w Gąsawie 12, w Rogowie 12, w Szubinie 23, w Wapnie 16, w Dąbrowie 14, w Janowcu 10, w Barcinie - 1.  
    Sojusz Lewicy Demokratycznej wsparł swą nazwą w Kcyni 2 kandydatów, w Żninie 21, w Gąsawie 15, w Szubinie 7.  
    Jedynie dwóch kandydatów występuje z poparciem KPN. Inne solidarnościowe partie nie pokazały swego szyldu. Jedynie w Żninie działacze Unii Demokratycznej (obecnie - Unii Wolności) wraz z licznym gronem osób niezwiązanych z Unią utworzyli Pałucki Komitet Wyborczy. Członkowie Porozumienia Centrum, których wielu startuje w Żninie, nie umieścili przy nazwiskach poparcia swej partii. To samo z członkami "Samoobrony" w Kcyni.  
    Niechęć do umieszczania nazwy partii politycznej, do której należą kandydaci (głównie dotyczy to partii wyrosłych z pnia Solidarności) jest szersza, lecz zorientowani mieszkańcy gmin łatwo rozpoznają pozornych bezpartyjnych.  
    Lokalnie występują specyficzne ugrupowania związane ściśle z publicznym życiem, jakie pędzi gmina. Tu prym wiedzie Łabiszyn, w którym aż trzynaście okręgów obsadziło Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Sympatyzujących, a osiem - Polska Partia Emerytów i Rencistów. Blok Wolnych Demokratów "Wiarusy" - 7 a Cech Rzemiosł Różnych - 5, kilkanaście osób - pomniejsze ugrupowania. PSL i SLD nie wystawiło w Łabiszynie żadnego kandydata.  
    W Szubinie Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia Powiatu Szubińskiego rekomenduje 13 osób. Jest jeszcze druga organizacja dążąca do utworzenia powiatu - Przymierze na rzecz Powiatu Szubin, które popiera dwie osoby. Oprócz tego - pełna gama możliwości. Popierają cukrzycy (2), ogródki działkowe (4), ZNP (6), KPN (1), LZS (1), SdRP (1), Komitet Wyborczy Cechu Rzemiosł Różnych (2), Komitet Wyborczy Przedsiębiorstwa Usług Miejskich (3), Komitet Wyborczy Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie (1), komitety wyborcze sołectw: Zamość (1) i Żędowo (1).  
    Najwięcej różnych popierających ugrupowań wystąpiło w Barcinie - aż 16. Na szyldach brak zupełnie SLD, PSL poparł jedynie dotychczasową panią burmistrz. Najlepiej postarały się: Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie, które promuje do rady 9 osób, Komitet Wyborczy "Dąb", popierający 6 osób, NSZZ pracowników kombinatu "Kujawy" - 6 osób i Polska Partia Emerytów i Rencistów - też 6 osób. Nie sposób wymieniać wszystkich ugrupowań, ale warto wspomnieć o Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników (1), Piechcińskim Bractwie Kurkowym (3) i Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich (1).
    O specyfice Kcyni stanowi Inicjatywa Nauczycielska - 7 osób.  
    Rogowo, Dąbrowa i Janowiec to głównie PSL, któremu towarzyszy ZNP (Rogowo - 1, Dąbrowa - 2) lub pojedynczy kandydaci popierani przez różne ugrupowania (w Janowcu - Unia Wielkopolan - 1, PTTK - 1, Klub Sportowy "Sparta" - 1 itp.)
    W Wapnie sytuacja jest jasna - startuje tylko PSL i wolni strzelcy.  
    W Żninie mamy 14 organizacji, spośród których najliczniej reprezentowane są: Sojusz Lewicy Demokratycznej (21) i Pałucki Komitet Wyborczy (18).  
    Uff - pewnie, drogi czytelniku jesteś już nieźle znudzony i zadziwiony taką różnorodnością.  
    Wybieraj więc!
Dominik Księski
Pałuki nr 121 (23/1994)

   
Kandydaci na radnych z Kcyni

    Ostatecznie komisja wyborcza w Kcyni do 25 maja br. zarejestrowała 66 kandydatów na radnych w tym z miasta (8 okręgów) 26 kandydatów; ze wsi (14 okręgów) 40 kandydatów.
    Okręg nr 13 ma jednego kandydata, który już w zasadzie jest radnym - może dostać jedynie jeden głos, by przejść.  
    Najbardziej obstawionym okręgiem jest okręg VII (miejski) 7 kandydatów; średnio na jeden okręg przypada 3 kandydatów.
    Z 66 kandydatów 32 podało kogo reprezentuje, natomiast 34 na listach wyborczych przy swoim nazwisku nie będzie miało żadnej adnotacji organizacyjnej. Dominują tu kandydaci na radnych ze wsi.
Dużym zaskoczeniem dla wszystkich jest to, że do swojej organizacji nie przyznało się wielu członków Związku Zawodowego Rolników "Samoobrona" zarejestrowanych na kandydatów. "Samoobrona" w Kcyni jest najsilniejszym kołem w województwie. Anonimowość wybrało wielu znanych w gminie kandydatów o rodowodzie lewicowym.
    Żadnego kandydata na radnego nie wysunęła "Solidarność". Jakże inna atmosfera i obraz kampanii wyborczych był kilka lat temu...
    Zdecydowanie dominują panowie - 59 kandydatów. Chęć bycia radnym wyraziło 7 pań.
    Z 66 obecnych kandydatów 14 jest takich, którzy byli radnymi w I kadencji (1990-1994). Są też wśród tych czternastu i ci kandydaci, którzy we wrześniu 1993 r. zdali swoje mandaty.
Józef Marosz
Pałuki nr 121 (23/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry