Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku
 • Mapy to za mało
  piątek, 18 maja 2007 Odsłony: 3686

       W ostatnim tygodniu prawie wszystkie gazety regionalne i lokalne - w tym nasze "Pałuki" - zamieściły za tygodnikiem "Polityka" z 16 marca mapki przedstawiające trzy najważniejsze warianty przyszłego podziału administracyjnego Rzeczypospolitej. Największe szanse ma wariant "12" (rewolucyjny), zakładający istnienie 12 dużych regionów (województw) i 320 powiatów. Wariant ten wzbudza jednocześnie największe emocje i kontrowersje, gdyż nie uwzględnia jako siedzib regionów Bydgoszczy i Torunia, przydzielając je do województwa gdańskiego - region Pomorze Nadwiślańskie.

  Czytaj więcej...

 • O jedność Pałuk
  wtorek, 07 listopada 2006 Odsłony: 8596
  O jedność Pałuk

  Pałuki położone pomiędzy rzekami Wełną a Notecią stanowią uznany i utrwalony region historyczno-etniczny w północno-wschodniej części Wielkopolski. Wspólnota dziejów z Wielkopolską i Poznaniem, tradycje, obyczaje, dialekty, kultura i sztuka ludowa - to wszystko wykształciło przez setki lat określoną świadomość Pałuczan, przywiązanie do tej ziemi i poczucie odrębności w stosunku do sąsiadów - Krajny i Kujaw. Burze dziejowe nie potrafiły tego wszystkiego zniszczyć.

  Czytaj więcej...

 • Dzieje powiatu na Pałukach
  piątek, 03 listopada 2006 Odsłony: 7440

  Przygotowania do zmian w podziale administracyjnym III Rzeczpospolitej polegające w szczególności na reaktywowaniu powiatów wkroczyły w decydującą fazę. Szczegółowe informacje zostały przekazane władzom samorządowym. Także prasa wojewódzka jak np. "Gazeta Pomorska" z 4 II 1993 r. zwróciła się do swoich czytelników o wyrażenie opinii odnośnie reformy. Nowy system administracji terenowej ma być budowany od dołu. Sądzę, że uwagi zawarte w niniejszym artykule pozwolą mieszkańcom Pałuk zgłębić wiedzę na ten historii powiatów naszego regionu.  

  Czytaj więcej...

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry