Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

W sprawie suszy, jaka dotknęła rolników z gminy Rogowo, apeluje Rada Gminy domagając się sprawiedliwej oceny strat, jakich doznali rolnicy na polach, w tym też w uprawach okopowych.

     Z inicjatywy przewodniczącego Rady Gminy Rogowo Tomasza Michalczaka, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję rolnictwa, ochrony środowiska, Rada Gminy podjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie szacowania strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych wystąpieniem tegorocznej suszy oraz pomocy finansowej udzielanej z tego tytułu poszkodowanym rolnikom. Mając na uwadze sygnały płynące ze środowiska rolników i samorządu rolniczego Rada Gminy Rogowo zawnioskowała, aby dostosować przepisy prawa umożliwiające komisjom gminnym szacowanie strat we wszystkich uprawach i na wszystkich kategoriach glebowych, gdzie straty te faktycznie wystąpiły.
     Uważamy, że dotychczasowy system monitoringu suszy nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów strat na konkretnych obszarach, czego przykładem jest nieuwzględnienie strat w roślinach okopowych. Wnioskujemy również, aby system pomocy finansowej państwa był przejrzysty i sprawiedliwy, a udzielana pomoc jednakowa do każdego hektara upraw, na którym wystąpiły straty, niezależnie od ubezpieczenia upraw. Zapowiedziana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi wcześniejsza wypłata dopłat obszarowych w formie zaliczki powinna być wypłacona wszystkim poszkodowanym rolnikom w wysokości 70% - czytamy w apelu.
     Jako samorząd gminny zwrócili  się z prośbą o pełne rekompensowanie gminie przez państwo podatku rolnego, który na wnioski poszkodowanych rolników może być umorzony.
     Radni mając na uwadze typowo rolniczy charakter gminy podkreślają, że głęboka susza rolnicza, której negatywny wpływ na wegetację roślin został stwierdzony na obszarze prawie całego kraju, a w szczególności województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdzona została poprzez powołanie komisji klęskowych przez wojewodów.
     Klęska ta wystąpiła, jak nigdy dotąd, nawet na najmocniejszych glebach. Według prac komisji powołanej do oszacowania strat na obszarze gminy Rogowo liczba gospodarstw dotkniętych suszą wyniosła 322. Wnioskowana przez rolników naszej gminy wielkość strat została w pełni potwierdzona przez komisję, jednakże z uwagi na obowiązujące w tym względzie przepisy prawne i wytyczne opracowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, komisja nie mogła oszacować strat w roślinach okopowych, mimo że rolnicy wnioskowali o uwzględnienie strat w uprawach buraków cukrowych i ziemniaków. Uprawa okopowych, a w szczególności ziemniaków przemysłowych, jest podstawą produkcji rolniczej towarowej w wielu gospodarstwach rolnych naszej gminy i znacząca obniżka plonów wpłynie na ich kondycję ekonomiczną - podkreślają w apelu radni.
     Rada Gminy Rogowo popiera w pełni stanowisko Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolnicze w Przysieku w przedmiotowej sprawie skierowane do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.
     - Zwróciliśmy uwagę na problematyczną sytuację, jaka ma miejsce w związku z zapowiadaną pomocą państwa dla rolników dotkniętych skutkami tegorocznej suszy. Jako radni gminy o charakterze typowo rolniczym czuliśmy się w obowiązku podjąć jakieś kroki w celu wyeliminowania nie do końca sprawiedliwych zasad pomocy. Stanowisko rozesłane zostało do decydentów w rządzie, parlamentarzystów z naszego województwa, jak i organizacji rolniczych z nadzieją, że pochylą się nad nim i podejmą próbę zmiany zasad pomocowych, by były przejrzyste i sprawiedliwe. Dziękuję pani Józefie Błajet - przewodniczącej Rady Powiatu w Żninie i radnym Rady Gminy zaangażowanym w pomoc w stworzeniu tego stanowiska - powiedział Tomasz Michalczak.

Sylwia Wysocka, 20 IX 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry