Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Dlaczego paragraf 212 powinien być wykreślony
    

    
     Poniżej prezentujemy materiały związane z akcją, w którą włączyły się Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Izba wydawców Prasy. Chcemy w ten sposób wesprzeć akcję społeczną na rzecz zniesienia sankcji karnych za słowo, zapisanych w artykule 212 Kodeksu karnego. Poniżej o swobodzie wypowiedzi.

"Nie" więzieniu za słowa
  
Krytyczne opinie
  
Sprzeczny paragraf
  
Dziennikarze oskarżeni
z art. 212 kk
czują się jak bandyci

   Czy istnieją racjonalne względy przemawiające za tym, by np. autora publikacji prasowej stawiać w jednym rzędzie ze złodziejem, włamywaczem czy paserem? Rok więzienia, kara ograniczenia wolności lub grzywna – zgodnie z art. 212 kk - to grozi dziś każdemu sprawcy zniesławienia, niezależnie od tego, czy jest dziennikarzem, blogerem, zwykłym internautą, naukowcem czy motorniczym.
   Istota wolności słowa nie polega na swobodzie mówienia tego, na co ma się ochotę.
   „Swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów społeczeństwa demokratycznego, warunkiem jego rozwoju i możliwości samorealizacji jednostki.” Dzięki niej możliwe jest inicjowanie dyskusji nad społecznie ważnymi kwestiami, zwracanie uwagi na problemy publiczne i prowokowanie powszechnej debaty. Służy ona kontroli władz publicznych i poprawie jakości funkcjonowania organów państwa. Trudno jednak spodziewać się realizacji tych celów, jeśli nad każdym słowem każdego obywatela ciąży karząca ręka Temidy.
   Postulaty skreślenia art. 212 k.k. można już było usłyszeć z każdej niemal strony sceny politycznej. Jednym głosem przemawiali w tej sprawie – choć w różnym czasie i okolicznościach - Aleksander Kwaśniewski, Julia Pitera, Jarosław Kaczyński i Janusz Palikot. Skończyło się na obietnicach. Bardziej konsekwentny jest Europejski Trybunał Praw Człowieka, przed którym Polska regularnie przegrywa sprawy związane z wymierzeniem sankcji karnej za zniesławienie. Wątpliwości nie pozostawia również ranking wolności prasy „Press Freedom Index” organizacji „Reporterzy bez Granic”, w którym Polska uplasowała się na „zaszczytnym” 32 miejscu, dając się wyprzedzić większości państw UE, a nawet Ghanie czy Trynidadowi i Tobago!
   Idea kampanii społecznej za skreśleniem art. 212 kk nie polega na przeforsowaniu całkowitej bezkarności za słowo. Chcemy wskazać na to, że przestępcą z art. 212 kk może zostać każdy obywatel, zwrócić uwagę na wiążące się z tym zagrożenia dla swobody wypowiedzi oraz przedstawić alternatywne metody egzekwowania odpowiedzialności sprawców zniesławienia.

   Kalendarz działań

   Kampanię rozpoczeliśmy konferencją prasową, która odbyła się 5 września w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.
   Podczas kampanii wyborczej w prasie ukazywać się będą ogłoszenia związane z akcją.

   Będziemy zbierać deklaracje od polityków, którzy opowiadają się za wykreśleniem art. 212 kk.
   Po wyborach będziemy kontynuować działania prawne i lobbingowe mające na celu doprowadzenie do wykreślenia 212 z kk.
   Koalicja
   Wszyscy, którzy chcą poprzeć nasza akcję, otrzymają bezpłatnie materiały informacyjne, grafiki i logo akcji. Zachęcamy do wywołania szerokiej dyskusji na ten temat w ramach Waszych organizacji, na stronach internetowych, w mediach tradycyjnych, a także w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku, gdzie znajduje się fan page akcji: http://www.facebook.com/wykresl212
Już dziś nasza akcja otrzymała wsparcie: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Stowarzyszenie 61, Agora SA, Salon24.pl oraz wielu prywatnych osób.
   Organizatorzy kampanii:
   Helsińska Fundacja Praw Człowieka - Danuta Przywara, prezes
   Izba Wydawców Prasy - dr Wiesław Podkański, prezes
   Stowarzyszenie Gazet Lokalnych - Dominik Księski, prezes

   Kontakt do organizatorów:
   Ewa Barlik: ewabarlik@gazetylokalne.pl, tel. 22 826 12 50; 601248450
   Dominika Bychawska: d.bychawska@hfhr.org.pl, tel. 22 55 644 456; 504080152
   Marek Frąckowiak: sekretariat@iwp.pl, tel. (22) 828 59 30; 601259327

   www.wykresl212kk.pl
   http://www.facebook.com/wykresl212
   www.obserwatorium.org

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry