Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Zgodnie z zapowiedzią powiat żniński zleca profilaktyczne testy na obecność koronawirusa, którymi objęci są wszyscy zatrudnieni w Domach Pomocy Społecznej. Zresztą w całym powiecie żnińskim od 19 kwietnia nie było kolejnych przypadków zakażeń.

     Trzy Domy Pomocy Społecznej, a konkretnie w Tonowie, Podobowicach i Barcinie są jednostkami organizacyjnymi powiatu żnińskiego. Doświadczenia nie tylko polskie, ale i zagraniczne, a także nasze lokalne, konkretnie z Podobowic wskazują, iż placówki opiekuńcze osób starszych mogą stawać się ogniskami zakażeń koronawirusem. W DPS w Podobowicach po szybkim potwierdzeniu 1 kwietnia dwóch przypadków zakażenia, sytuację udało się opanować i wirus nie rozwinął się. Dwaj mieszkańcy tej placówki, którzy byli hospitalizowani w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu są już ozdrowieńcami. Wrócili do swojego DPS. W Podobowicach przebadani byli na początku kwietnia wszyscy pracownicy tamtejszego DPS i wyniki ich testów były ujemne. Po tamtych doświadczeniach powiat żniński postanowił skorzystać z dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i profilaktycznie przeprowadzać testy na koronawirusa u pracowników wszystkich swoich DPS-ów.
     W ostatnim wydaniu papierowym Pałuk informowaliśmy o negatywnych wynikach u wszystkich przebadanych 54 pracowników DPS w Tonowie. W poniedziałek w południe zaś dotarły wyniki testów 38 pracowników DPS w Barcinie. Jak przekazał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, zarówno badanie na przeciwciała, jak i genetyczne nie potwierdziło w żadnym przypadku zakażenia SARS CoV-2.W powiecie żnińskim od początku pandemii potwierdzono 21 przypadków choroby Covid-19. Od ponad dwóch tygodni nie odnotowano w powiecie żnińskim żadnych zakażeń kolejnych osób. Obecnie, według wiedzy Zbigniewa Jaszczuka, jest w powiecie żnińskim tylko kilku pacjentów z wciąż dodatnimi wynikami na koronawirusa. W każdym z tych przypadków choroba ma lekki przebieg i pacjenci pozostają w swoich domach.
     Z informacji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wynika, że do 4 maja w powiecie nakielskim było potwierdzonych od początku pandemii 28 przypadków zakażenia. Jedynym powiatem w województwie, w którym nie było żadnego przypadku pozostał tucholski. W zeszłym tygodniu bowiem potwierdzono pierwszy przypadek w powiecie ziemskim, inowrocławskim. Łącznie w naszym województwie było 557 przypadków zakażenia, w tym 203 ozdrowieńców, a 30 osób zmarło w wyniku choroby wywołanej koronawirusem.
     4 maja w powiecie żnińskim 192 osoby są objęte kwarantanną.

Karol Gapiński, 4 V 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry