Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Czekają na państwowe pieniądze
    
     Likwidacja starego szpitala w Żninie będzie przedłużona o kolejny miesiąc. Powiat żniński na pewno nie otrzyma w tym roku pieniędzy od państwa na umorzenie długu.

     27 kwietnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia. Uchwała umożliwia uzyskanie dotacji z budżetu państwa w wysokości zobowiązań publicznoprawnych starego szpitala w Żninie.
     Od 2005 r. powiat żniński przejął i spłacił zobowiązania wobec pracowników oraz cywilnoprawne (wobec dostawców usług). Długi te były finansowane z wyemitowanych przez powiat obligacji w wysokości 10 mln zł oraz pieniędzy z budżetu powiatu.
     Warunkiem uczestniczenia w rządowym programie jest powołanie spółki kapitałowej prowadzącej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. W Żninie powołano Pałuckie Centrum Zdrowia, w którym 100% udziałów ma powiat żniński.
     Starosta Zbigniew Jaszczuk liczył, że jeszcze w tym roku uda się zakończyć proces likwidacji starego szpitala, a pieniądze trafią na konto powiatu. Zadłużenie starego szpitala wobec ZUS i Urzędu Skarbowego wynosi 17.033.225 zł.
     Zamiast zakończenia likwidacji, trzeba będzie ją przedłużyć. Do poszczególnych gmin powiatu żnińskiego zostały rozesłane projekty uchwał o przedłużeniu likwidacji starego szpitala do końca stycznia 2010 roku. Niektóre rady zajęły już w tej sprawie stanowisko. Na najbliższej sesji decyzję podejmie Rada Powiatu.
     Starosta podkreśla, że sprawy związane z dotacją celową państwa na spłatę długu starego szpitala w Żninie idą wyjątkowo powoli. 18 września podczas konferencji w Zamościu wiceminister zdrowia Marek Haber powiedział, że pieniędzy na reorganizację systemu ochrony zdrowia w powiatach w 2009 roku jest niewiele. Rząd planuje zapisać w budżecie na 2010 rok znacznie więcej pieniędzy na realizację programu. Uzyskanie dotacji przez powiat do końca bieżącego roku jest niemożliwe.
     - Na ten rok jest zabezpieczona niewielka kwota, której nawet wolałbym nie wymieniać. Wiem, że na pewno do końca roku tych pieniędzy nie otrzymam. Dużo się gada, a niewiele robi. Ja już dawno bym to skończył, bo to jest fikcja, a nie likwidacja - przyznaje starosta. Podkreśla, że liczy na państwową dotację w przyszłym roku, dlatego likwidacja zostanie przedłużona tylko o miesiąc.
Stefan Firszt, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Powiatu w Żninie, ocenia, że likwidację starego szpitala należałoby przedłużyć co najmniej o kolejne pół roku. Podkreśla, że nawet jeśli powiat żniński otrzyma z budżetu państwa dotację na spłatę zobowiązań lecznicy, to nie stanie się to w pierwszym półroczu przyszłego roku. A w tej sytuacji w styczniu 2010 roku likwidację znów będzie trzeba przedłużyć.
     - Skrócić likwidację zawsze można - uważa przewodniczący.
     W opinii Stefana Firszta w sytuacji, w której znalazł się powiat żniński, przedłużenie likwidacji jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Gdyby teraz radni postanowili zakończyć proces likwidacji, to obciążyliby budżet powiatu kwotą 17 mln zł. Powiatu na takie obciążenie nie stać: - Jedyne rozwiązanie jest takie, żeby te pieniądze z ministerstwa się znalazły, ale co w końcu będzie, to wiem tyle co pan i starosta - dodaje radny. Ma jednak nadzieję, że pieniądze na pokrycie długu starego szpitala w przyszłym roku się znajdą.
     Na pytania dotyczące dotacji na pokrycie długów starego szpitala w Żninie z Ministerstwa Zdrowia nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 923 (42/2009)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry