Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Kto będzie prowadzić pałac w Lubostroniu?
    
     Do zawarcia wspólnej umowy województwa kujawsko-pomorskiego z powiatem żnińskim najprawdopodobniej nie dojdzie w najbliższym czasie. Proces utrudnia przejęcie przez Urząd Marszałkowski majątku pałacu. - "Chłopcy się zapętlili w tej całej sytuacji prawnej i nie wiedzą co z tym zrobić" - uważa starosta Zbigniew Jaszczuk.

     Sytuacja prawna pałacu w Lubostroniu nie jest uregulowana. Wobec części majątku pałacu w księgach wieczystych znajduje się zapis, że właścicielem jest Skarb Państwa, a zarządcą Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowe, które nie istnieje od 1973 roku. Przez ostatnie 8 lat próby przejęcia majątku pałacu przez powiat od Agencji Nieruchomości Rolnych zakończyły się niepowodzeniem. Właścicielem pałacu jest Skarb Państwa, a administruje nim ANR.
      Chęć zarządzania pałacem zadeklarował również Urząd Marszałkowski. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego wystąpił do ANR z wnioskiem o przejęcie majątku pałacu w Lubostroniu. Pod koniec stycznia podczas obrad Rady Powiatu wicemarszałek Edward Hartwich zaproponował radnym, by po przejęciu nieruchomości przez Urząd Marszałkowski zarówno województwo jak i powiat były współorganizatorami instytucji kultury. Wicemarszałek zapewnił ponadto, że celem województwa nie jest posiadanie zasobów pałacu w Lubostroniu, tylko przekazanie ich instytucji kultury. Wedle tej koncepcji właścicielem majątku byłaby instytucja kultury pod nazwą Pałac Lubostroń w Lubostroniu.
      Chęć przekazania Urzędowi Marszałkowskiemu majątku pałacu w Lubostroniu zadeklarowała Agencja Nieruchomości Rolnych.
      Projekt umowy pomiędzy powiatem a województwem dotyczący prowadzenia wspólnej instytucji kultury wpłynął do starostwa w połowie lutego. Na posiedzeniu Zarządu Powiatu 20 lutego został powołany trzyosobowy zespół, którego celem było zapoznanie się z treścią projektu umowy i zaproponowanie zmian. Członkowie zarządu doszli bowiem do wniosku, że projekt umowy, jaki przysłał Urząd Marszałkowski jest dla powiatu niekorzystny.
      15 kwietnia powołany przez zarząd zespół uczestniczył w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim. Przedstawiciele powiatu żnińskiego przedłożyli tam własny projekt umowy współprowadzenia pałacu.
      - Do dziś z Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęła żadna odpowiedź - podkreśla starosta Zbigniew Jaszczuk.
      Powiat proponuje, by pałac w Lubostroniu był wspólną instytucją kultury województwa jak i powiatu. W opinii władz powiatu warunkiem wspólnego prowadzenia pałacu jest pełne zakończenie procedury przekazania nieruchomości. Poza tym propozycja powiatu zakłada, że w celu zabezpieczenia prawidłowej i efektywnej działalności statutowej, województwo przekaże na własność instytucji kultury nieruchomości. Powiat proponuje, by województwo przeznaczyło w 2009 r. na działalność pałacu kwotę 500.000 zł (a więc o 100.000 zł więcej niż w propozycji marszałka), a w kolejnych latach nie mniej niż 500.000 zł. Powiat w bieżącym roku miałby przeznaczyć 100.000 zł, a w następnych latach nie mniej niż 100.000 zł. Z propozycji powiatu wynika, że mieszkańcy gminy Łabiszyn mieliby prawo do bezpłatnego wstępu w godzinach funkcjonowania pałacu do parku i sal ekspozycyjnych, a także korzystania ze zniżek w zakupach biletów podczas organizowanych w pałacu koncertów i wystaw.
      - Z naszej strony jest warunek, że nieruchomości mają być własnością Lubostronia - tłumaczy starosta.
      Radny Robert Luchowski uważa, że ze strony powiatu żnińskiego w sprawie pałacu zrobiono niewiele.
      - Stwierdzenie, że my wiele robimy w sprawie Lubostronia jest mocno przesadzone, bo my prawie nie robimy nic. Ja jestem zwolennikiem przekazania tego pałacu marszałkowi, bo jest w stanie wspomagać pałac odpowiednią kwotą. Każda kwota jest pałacowi potrzebna, dlatego najlepiej przekazać go marszałkowi, ale dalej go wspomagać. Jeśli dyrektor będzie miał 100 czy 150 tysięcy złotych więcej to ma to dla niego znaczenie. Jeszcze lepiej będzie mógł te pieniądze spożytkować dla dobra pałacu - twierdzi radny.
      Zbigniew Jaszczuk uważa, że zawarcie umowy z województwem nie nastąpi w najbliższych kilku miesiącach. Urząd Marszałkowski boryka się z problemem przejęcia majątku pałacu, tak jak wcześniej powiat. Według starosty sprawa przejęcia wcale może nie być taka oczywista.
      - Jest problem prawny. Chłopcy się zapętlili w tej całej sytuacji prawnej i nie wiedzą co z tym zrobić - wyjaśnił starosta.

Arkadiusz Majszak, 1 V 2009

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry