Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Pałuki między województwami

    Wniosek, by przyłączyć gminy Żnin, Gąsawę, Janowiec i Mogilno do Wielkopolski przepadł 17 lipca w Sejmie tylko 6 głosami. Poznański poseł Unii Wolności, Marek Zieliński zgłosił go po przyłączeniu Torunia do Bydgoszczy, gdy secesja obu powiatów była możliwa geopolitycznie (bez Torunia i bez powiatu żnińskiego województwa gdańskie i wielkopolskie sięgają prawie granic miasta Bydgoszcz).

    W sobotę (18 lipca) w trzecim czytaniu około 19:30 poprawkę za przyjęciem naszych gmin również odrzucono. Tym razem za głosowało 156 posłów, przeciw 231 posłów, wstrzymało się 36 posłów.
    W kolejnej poprawce o mały włos udałoby się to samemu Janowcowi - nomen omen - Wielkopolskiemu. Za Janowcem jako częścią Wielkopolski było 188 posłów, przeciw 195, wstrzymało się 29 parlamentarzystów.
    Proponowana pierwotnie dwunastka silnych regionów ostatecznie zmieniła się w szesnastkę, czyli: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
    Rejon Pałuk i Ziemi Mogileńskiej został rozdzielony pomiędzy województwa kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.
    W skład województwa kujawsko-pomorskiego ku ogólnemu zaskoczeniu i raczej niechęci Torunia (protest Zarządu Miasta) weszło prawie całe województwo toruńskie (oprócz czterech gmin), poza tym włocławskie w obecnym kształcie i bydgoskie (również bez czterech gmin, w tym Trzemeszna). Siedzibą władz województwa kujawsko-pomorskiego będą dwa miasta: wojewody - Bydgoszcz, a sejmiku - Toruń. Podobna sytuacja jest tylko w lubuskim, gdzie siedzibą wojewody ustanowiono Gorzów Wielkopolski, a sejmiku Zieloną Górę.

    W stosunku do zawetowanej przez Prezydenta ustawy z I lipca, kujawsko-pomorskie powiększyło się za sprawą obecnego toruńskiego i obejmie 226 gmin, z ostatnim alfabetycznie Żninem. Poza stolicą Pałuk do tego województwa wejdą: Kcynia, Szubin, Łabiszyn, Barcin, Gąsawa, Rogowo, Janowiec Wielkopolski, Janikowo, Strzelno, Dąbrowa, Mogilno i Jeziora Wielkie.

    W skład województwa wielkopolskiego mają wejść: Damasławek, Wapno, Gołańcz, Mieścisko, Rogożno, Skoki, obie gminy wągrowieckie, Trzemeszno i Orchowo. Siedzibą wojewody i sejmiku Wielkopolski będzie Poznań.
    Jak zapisano w ustawie z 18 lipca, ewentualna zmiana granic województw może nastąpić w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii jednostek samorządu terytorialnego, których zmiana ma dotyczyć.
    Najpóźniej do końca 2000 r. Sejm, Senat i Rada Ministrów są zobowiązani dokonać oceny nowego podziału terytorialnego państwa. Na tej podstawie oceny nastąpi ewentualna korekta granic województw.

Kamila Mróz

Pałuki

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry