Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Sesja w Barcinie, która odbyła się 27 marca, była historyczna. Była to pierwsza sesja w regionie, na której radni głosowali z domów za pośrednictwem internetu. Radni wcześniej testowali możliwości techniczne, więc sesja przebiegła bez przeszkód.

Ci, którzy wzięli udział w sesji, zostali zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki oraz osadzeni w odpowiedniej odległości od siebie fot. Magdalena Kruszka
Ci, którzy wzięli udział w sesji, zostali zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki oraz osadzeni w odpowiedniej odległości od siebie fot. Magdalena Kruszka

     Na sesji Rady Miejskiej w Barcinie obecni byli przewodniczący Janusz Wojtkowiak, wiceprzewodniczący Paweł Ratajczak, zastępca burmistrza Hubert Łukomski, skarbnik Bernadeta Chojnacka, mecenas Michał Rościszewski, kierownik referatu gospodarki komunalnej Eliza Graczyk, informatyk Tomasz Wrzesiński i dziennikarka. Burmistrz Barcina Michał Pęziak nie brał udziału w sesji, gdyż odbywał ważną wideokonferencję z wojewodą. Poprosił jednak o możliwość zabrania głosu po sesji.
Interesanci Urzędu Miejskiego przyjmowani są przed wejściem do urzędu. Dziennikarka, chcąc wejść na salę obrad musiała zdezynfekować dłonie przy wejściu do urzędu, następnie zdezynfekować ponownie dłonie przed wejściem na salę obrad, nałożyć rękawiczki i maseczkę. Na sali sesyjnej wszyscy mieli maseczki i rękawiczki. Pozostali radni zostali w domach i łączyli się zdalnie za pośrednictwem internetu.
     - Dzisiejsza sesja odbywa się w czasie stanu epidemii w Polsce - rozpoczął przewodniczący Janusz Wojtkowiak. - Z tego powodu podjąłem decyzję o sesji zdalnej. Pozwala na to statut gminy Barcin. Wspólnie z panem burmistrzem ustaliliśmy, aby sesję ograniczyć do uchwał, których podjęcie jest niezbędne. Staramy się działać racjonalnie.
     Janusz Wojtkowiak poinformował, że każdy radny, choć nie jest obecny na sali, ma możliwość brania udziału w sesji poprzez zadawanie pytań, zabieranie głosu w dyskusji i głosowanie. Nie odbyły się komisje, ale radni mieli możliwość skontaktować się z osobami opiniującymi uchwały, żeby wyjaśnić wątpliwości.
     - Myślę, że sesje zdalne to przyszłość w najbliższych miesiącach - mówił przewodniczący rady. - Pozwolą one działać szybciej. Dzisiejsza sesja jest sesją do nauki, żebyśmy w przyszłości mieli możliwość działania.
     Przewodniczący sprawdził obecność radnych, którzy swoją obecność potwierdzili głosem. Po zmianie porządku obrad radni przystąpili do zdalnego głosowania nad poszczególnymi uchwałami, które odbyło się bez zakłóceń. Po zakończeniu głosowań przewodniczący Janusz Wojtkowiak stwierdził: - Możemy powiedzieć, że daliśmy radę. Jednocześnie dziękował informatykowi i pracownikom biura rady.
     Po zakończeniu obrad radni wymieniali się uwagami o niedogodnościach i problemach, na jakie zwrócili uwagę.

(mk), 27 III 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry