Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Członkinie Rady Rodziców SP w Januszkowie odczytały apel do radnych Żnina na sesji Rady Miejskiej. Podobny wpłynął też od rodziców uczniów szkoły w Cerekwicy. Społeczność rodziców apeluje do rajców, by nie pozwolili burmistrzowi wdrażać koncepcji reformy oświaty, która polega tylko na likwidowaniu szkół lub zamienianiu ich w filię.

Mirosława Wojtasiak czyta na sesji w auli ratusza apel Rady Rodziców uczniów SP w Januszkowie do radnych Żnina, a za nią siedzi zatroskana Renata Chrośniak fot. Karol Gapiński
Mirosława Wojtasiak czyta na sesji w auli ratusza apel Rady Rodziców uczniów SP w Januszkowie do radnych Żnina, a za nią siedzi zatroskana Renata Chrośniak fot. Karol Gapiński

     Kilka tygodni temu informowaliśmy o wnioskach, które w ostatnich miesiącach poczynił powołany przez burmistrza Roberta Luchowskiego zespół ds. reformy systemu oświaty gminnej. Przypomnijmy, że wypracowano dwa warianty, w które można pójść planując przyszłość żnińskiej oświaty. Pierwszy z nich zakłada, że struktura sieci szkół pozostaje bez zmian. Wówczas wskazane jest dostosowanie budynku Szkoły Podstawowej w Januszkowie do funkcjonowania szkoły z klasami I-VIII wraz z oddziałem "0". Należy wybudować salę gimnastyczną wraz z dwoma salami lekcyjnymi. Koszt rozbudowy około 1.300.000 zł. Druga sprawa to przeprowadzenie remontu budynku filii w Cerekwicy Szkoły Podstawowej w Słębowie. Tam należałoby zakonserwować drewnianą konstrukcję dachu, oczyścić pokrycie dachowe z zieleni, uszczelnić pokrycie dachowe w miejscu przecieku (najprawdopodobniej wymiana całego dachu), osuszyć i zaizolować fundamenty, zamaskować spękania schodów zewnętrznych, zakonserwować drewniany schody wewnętrzne, uzupełnić ubytki tynku elewacji, zakonserwować drewnianą stolarkę drzwiową, wymienić uszkodzone odcinki rur spustowych i zamaskować spękania komina murowanego. Koszt takiego remontu to około 275.000 zł. Równocześnie od roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Słębowie powstaje klasa VII, natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Januszkowie kończący klasę VI w roku szkolnym 2019/2020 kontynuują naukę w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie. W roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Januszkowie po raz pierwszy uczniowie kontynuują naukę w klasie VII, w Szkole Podstawowej w Słębowie w klasie VIII.
     Potrzebna będzie rozbudowa budynku Przedszkola Miejskiego nr 1 w Żninie o cztery sale dydaktyczne oraz gabinety specjalistyczne (logopedy, do pracy z dziećmi autystycznymi, sala poznawania świata). Potrzeba rozbudowy wynika ze zwiększonej liczby urodzeń w ostatnich latach oraz obowiązku przyjęcia do przedszkola dzieci od 3. roku życia, jak również przejęcia w pełni prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Koszt to około 5.000.000 zł.
     W wariancie drugim w roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 5 realizować będą obowiązek szkolny uczniowie jednej klasy VII Szkoły Podstawowej w Januszkowie. Jednocześnie zostałaby przeprowadzona zmiana organizacyjna Szkoły Podstawowej w Słębowie poprzez likwidację filii w Cerekwicy. Pierwszy raz w najnowszej historii szkoły w Słębowie powstałby oddział klasy VII.
     W roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 5 realizowaliby obowiązek szkolny uczniowie jednej klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Januszkowie. W Słębowie powstałaby klasa VIII.
     W roku szkolnym 2022/2023 nastąpiłoby przekształcenie Szkoły Podstawowej w Januszkowie w filię Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie z oddziałami klas I-III oraz zerówką. Doszłoby wówczas do zmiany obwodów szkół i ustanowiona zostałaby nowa sieć wszystkich placówek. Wówczas placówka w Słębowie stanie się ośmioklasową szkołą bez filii w Cerekwicy, szkoła w Januszkowie zostanie przekształcona w filię Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie z oddziałami I-III i "0".
     Wdrożenie jednego z wariantów nie spowoduje, że gmina rozwiąże problem z wychowaniem przedszkolnym. Nadal będzie potrzeba 5.000.000 zł (według oczywiście ogólnych szacunków wypracowanych przez zespół) na rozbudowę przedszkola przy ul. Browarowej.
     Koncepcje te nie spotkały się z aplauzem rodziców uczniów szkoły w Januszkowie. Napisali oni w tej sprawie apel do radnych Żnina. Chcą, aby zmienili oni koncepcję zakładającą okrojenie ich szkoły do klas 0-3 i pozostawili na następny rok szkolny siódmą klasę. Proszą też o zaprzestanie reformowania oświaty w gminie wyłącznie poprzez zamykanie czy przekształcanie szkół w filię.
     (...) W naszym odczuciu Koncepcja zmian w gminnym systemie edukacji na lata 2020-2025 jest nie do zaakceptowania. Zawarte w niej zaplanowane oszczędności są wg nas absurdalne. Nie ma pieniędzy na sfinansowanie rozbudowy naszej szkoły w kwocie około 1 mln 300 tys., a jest albo znajdzie się 5 mln na rozbudowę SP nr 5 w Żninie. A do tego dochodzi jeszcze utrzymanie całej szkoły filialnej dla dwóch klas, a po kolejnym roku dla jednej. Czy Państwa zdaniem to są te oszczędności? (..) - napisała m.in. Rada Rodziców SP w Januszkowie w apelu do radnych. Na piątkowej sesji Rady Miejskiej w Żninie pojawiły się Mirosława Wojtasiak i Renata Chrośniak, reprezentujące rodziców uczniów szkoły w Januszkowie.  Pierwsza z wymienionych odczytała apel radnym.
     Przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Grzegorz Koziełek powiedział nam, iż nie jest kompetencją radnych zmienianie struktury organizacyjnej systemu oświaty w gminie, ale pismo, zresztą nie tylko z Januszkowa, bo i od obrońców szkoły w Cerekwicy do radnych wpłynęło. Rodzice uczniów filialnej szkoły w Cerekwicy podobnie apelują, by nie zmieniać nic w systemie organizacji oświaty w gminie, nie likwidować, tylko inwestować w szkoły.
     - Zajmie się tym komisja oświaty w Radzie Miejskiej, poza tym pozostali radni też to otrzymali na swoje tablety. Pozostaje teraz tylko rozmawiać z burmistrzem, ale decyzje są w kompetencjach Centrum Usług Wspólnych i Zarządzania Oświatą, a nad nim wyżej - burmistrza. Temat jest bardzo trudny, wiele szkół samorządy chcą likwidować lub zamieniać w filie. Mnie jest  trudno o tym nawet mówić bez emocji z racji tego, że jestem nauczycielem - powiedział Grzegorz Koziełek.
     W ostatni wtorek reprezentacja rodziców uczniów szkoły w Januszkowie po raz trzeci w przeciągu roku była u Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy. Marek Gralik przyjął gości z Januszkowa, porozmawiał z nimi, wziął od nich komplet kopii korespondencji z burmistrzem i najnowszy apel do Rady Miejskiej w Żninie złożony przez Radę Rodziców. - Zapowiedział, że jeszcze raz przeanalizuje naszą sprawę. Nie wiemy, czy to coś pomoże, ale nie będziemy przyglądali się bezczynnie - powiedziała nam Mirosława Wojtasiak.

Karol Gapiński, 4 III 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry