Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

W związku ze stanem epidemii i zamkniętymi szkołami, zdecydowana większość zaplanowanych nabożeństw pierwszokomunijnych nie odbędzie się. Gros z tych odwołanych zostało przesunięte na wrzesień, ale to i tak są wstępne ustalenia, bo rodzice i kapłani nie wiedzą czy stan epidemii się przedłuży, czy nie. Poniżej informacje z gminy Szubin, informacje o komuniach w innych gminach zamieszczamy w papierowym wydaniu Pałuk.

I Komunia Św. w parafii w Szaradowie w ubiegłym roku odbyła się 2 czerwca fot. Remigiusz Konieczka
I Komunia Św. w parafii w Szaradowie w ubiegłym roku odbyła się 2 czerwca fot. Remigiusz Konieczka

     Jeszcze w kwietniu księża biskupi wydali wytyczne dotyczące organizacji I Komunii Świętych. Ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski zalecał, by terminy I Komunii Świętej ustalili księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci. Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcił w rozporządzeniu, by wyznaczyć nowe, jesienne daty uroczystości. Rodzice mają pytać w swoich parafiach, zaglądać na parafialne fanpage'e, bo tam również te informacje się pojawiają.
     Z rozporządzenia Prymasa Polski z 17 kwietnia 2020: Jak długo szkoły pozostają zamknięte, a dzieci muszą przebywać w domach, nie mogą być organizowane dla nich żadne zajęcia w parafiach. Zachęcam, aby w porozumieniu z rodzicami, wyznaczyć nowe, jesienne terminy uroczystości I Komunii Świętych.
     Z informacji proboszcza parafii pw. św. Doroty w Rogowie wnioskujemy, że na tę chwilę nic nie zostało ustalone. Proboszcz tłumaczył, że decyzje w tej sprawie leżą po stronie Prymasa i władz krajowych, bo cały czas szkoły są zamknięte. W ocenie księdza na tę chwilę zadawanie tego typu pytań jest nielogiczne. Ks. Andrzej Stefański, proboszcz parafii pw. w. Mateusza w Lubczu poinformował, że uroczystość I Komunii Świętej została przełożona na 20 września. Z proboszczem sanktuarium w Gościeszynie nie udało nam się skontaktować.
     Ks. Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii bydgoskiej w swoim komunikacie pisał: Odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
     Bydgoska Kuria przyjęła dwa warianty działania. Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
     Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło - czytamy w komunikacie diecezji.
     W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni proboszcz ks. Michał Kostecki spotka się z rodzicami w czwartek i piątek (7 i 8 maja) i ustali czy I Komunia Św. zostanie przełożona, a jeżeli tak, to na kiedy, czy wszyscy, czy w mniejszych grupach. Do komunii ma przystąpić 40 dzieci. W parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni rodzice wraz z proboszczem ustalili już nowy termin, a mianowicie 27 września o 11.30.
     W parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła na razie nie ma ustalonej konkretnej daty I Komunii Św. Proboszcz ks. Mariusz Gębka powiedział, że zgodnie z nowymi wytycznymi władz państwowych, w kościele może przebywać 13 osób. Do komunii ma przystąpić 15 dzieci. Zatem odprawienie tej uroczystej mszy jest w tradycyjnej formie niemożliwe. I Komunia Św. odbędzie się w ostatnia niedzielę września lub pierwsza niedzielę października.
     W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Turze I Komunia Św. odbędzie się w normalnym terminie w dwóch grupach. Dzieci przystąpią pierwszy raz do sakramentu Eucharystii 31 maja o 10.00 i 11.00. Do I Komunii Św. przystąpi 10 dzieci, po 5 w każdej grupie. W Kołaczkowie, w parafii pw. św. Wojciecha uroczystość pierwszokomunijna została przeniesiona na maj 2021 r. W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa msza pierwszokomunijna została przeniesiona na 13 września z możliwością indywidualnego przystąpienia do sakramentu I Komunii Św. Z kolei w parafii pw. św. Wita w Słupach proboszcz ks. kan. Leszek Kroll spotka się z rodzicami w przyszły poniedziałek i zaproponuje datę 4 października. Jeśli rodzice wyrażą zgodę, to w tym terminie dzieci przystąpią do I Komunii Św.
     W parafii w Chomętowie I Komunia Św. odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia. W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej nie ma na razie ustalonej nowej daty. Proboszcz, ks. Rafał Kwiatkowski wyjaśnił, że czeka na decyzje władz, które zmienią obowiązujące ograniczenia. Zgodnie z wytycznymi w kościele w Rynarzewie we mszy może uczestniczyć kilkanaście osób, a do I Komunii Św. ma przystąpić w tym roku ok. 30 dzieci. W parafii pw. św. Ojca Pio w Zamościu I Komunia Św. została przesunięta na ostatnią niedzielę września. Do I Komunii Św. ma przystąpić 13 dzieci.
     W parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie nie ma wyznaczonego terminu. Ks. dziekan Tadeusz Lesiński poinformował, że czeka na decyzję władz odnoście powrotu dzieci do szkól po 25 maja. Jeśli wrócą to I Komunia Św, odbędzie się w czerwcu, a jeśli nie to we wrześniu. Ks. Jacek Pawelczyk, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie też nie ustalił jeszcze terminu I Komunii Św. Czek na 18 czerwca, bo w tym terminie premier ma ogłosić decyzję o tym kiedy zostaną otwarte szkoły. Po tym terminie planuje spotkanie z rodzicami i ustalenie nowego terminu. W parafii do I Komunii Św. ma przystąpić ponad 60 dzieci.
     O terminach I Komunii świętych na pozostałym terenie więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 6 maja.

Remigiusz Konieczka, 6 V 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry