Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Wczesnym popołudniem, 31 marca otwarta została dla pojazdów osobowych i ciężarowych ul. Dworcowa w Żninie na całej swojej długości. Co prawda remont nie jest jeszcze zakończony, bo trzeba wybudować chodniki, ale w ten sposób przed niecałą godziną (ok. 14.00) skończyła się ponad dwuletnia gehenna kierowców poruszających się po Żninie.

Rano ul. Dworcowa została odkurzona, znaki pionowe ostatecznie zamontowano, a urzędnicy dokonali ich odbioru. Wczesnym popołudniem ruch ul. Dworcową został przywrócony na całej długości. fot. Karol Gapiński
Rano ul. Dworcowa została odkurzona, znaki pionowe ostatecznie zamontowano, a urzędnicy dokonali ich odbioru. Wczesnym popołudniem ruch ul. Dworcową został przywrócony na całej długości. fot. Karol Gapiński

     Od daty 8 stycznia 2018 r. dzisiaj (31 marca) mija 2 lata, 2 miesiące i 23 dni. Tyle właśnie mieszkańcy nie tylko Żnina, ale całych Pałuk oraz obsługujący i korzystający z transportu międzymiastowego, czekali na możliwość przejazdu ul. Dworcową w Żninie na całej jej długości. Tak długi czas oczekiwania był spowodowany przedłużającą się przebudową tej ulicy wraz z mostem przez Gąsawkę w ramach szerszej inwestycji, polegającej na modernizacji drogi wojewódzkiej nr 251 od skrzyżowania z ul. Zamkniętą w Żninie aż do granic województwa za Juncewem. Ta inwestycja nadal jest realizowana. Co więcej, nadal firma Eurovia nie ukończyła wszystkich prac na samej ul. Dworcowej, gdzie do realizacji pozostają jeszcze ciągi piesze i rowerowe. Jednak już w piątek informowaliśmy, że 1 kwietnia br. ul. Dworcowa zostanie otwarta dla samochodów.
     31 marca odbyły się odbiory oznakowania pionowego na przebudowanej ulicy. Chodzi o oznakowania wciąż jeszcze tymczasowej organizacji ruchu (termin jej obowiązywania wyznaczono w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu do 31 sierpnia br.). Odbiór ten wyznaczono na 31 marca właśnie na 10.00. Ze względu na stan epidemii i chęć ograniczenia możliwości gromadzenia się urzędników, proces odbioru podzielono na kilka godzin. Przedstawiciele poszczególnych organów lustrowali znaki już przed 10.00 (wtedy oglądał je urzędnik Starostwa Powiatowego). Wczesnym popołudniem odbioru dokonywał Grzegorz Piątek, naczelnik wydziału organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego w departamencie infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Jak przekazał nam starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, były tylko kosmetyczne uwagi w kwestii prawidłowości oznakowania.
     Ruch miał być puszczony 1 kwietnia, ale ze względu na mało fortunną datę, ale przede wszystkim po to, by uwolnić ruch w centrum Żnina, notable zdecydowali o puszczeniu pojazdów ul. Dworcową już we wtorek - 31 marca po 14.00. Podkom. Wioleta Burzych, oficer prasowa w Komendzie Powiatowej Policji w Żninie poinformowała, że ruch obowiązuje taki, jak przed remontem, z zastrzeżeniem, że dopuszczalna prędkość pojazdów na ul. Dworcowej to na razie 40 km/h. Mogą nią jeździć samochody osobowe i ciężarowe w obydwu kierunkach, przy czym nie ma jeszcze oznakowania poziomego. Przy wyjeździe z ulicy na skrzyżowanie z ul. Mickiewicza na razie, przez jakieś 2-3 tygodnie będzie możliwość włączania się tylko z jednego pasa, a nie rozjazdu na 2 pasy, jak to było przed remontem i jak będzie docelowo.
     Kilkadziesiąt minut wcześniej wprowadzone zostało oznakowanie sankcjonujące na powrót jednokierunkowy ruch ul. Sądową i Szkolną w śródmieściu. To powrót do starej organizacji ruchu, ale tutaj ona też zostanie wkrótce tymczasowo zmieniona ze względu na drugi etap przebudowy ul. 700-lecia.

Karol Gapiński, 31 III 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry