Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl. Nadal możesz tu zlecić ogłoszenie czy zamówić prenumeratę.

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Zakaz zgromadzeń ograniczył tegoroczne uroczystości świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Delegacja samorządowców składa wiązankę kwiatów fot. Sylwia Wysocka
Delegacja samorządowców składa wiązankę kwiatów fot. Sylwia Wysocka

     Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Janowcu miała zupełnie inny wymiar. Mimo że tradycyjnie rozpoczęła się okolicznościową mszą św. w kościele św. Mikołaja, to dalszy jej wymiar różnił się już bardzo. Pandemia koronawirusa sprawiła, że przed pomnikiem Walki i Męczeństwa na Placu Wolności tylko jedna delegacja złożyła wiązankę kwiatów. Była to delegacja janowieckich samorządowców w składzie: przewodnicząca Rady Miejskiej Aleksandra Walendowska, burmistrz Leszek Grzeczka, jego zastępca Michał Werkowski i radny Rady Miejskiej Henryk Zygaj. Przy wejściu na rynek było kilkunastu mieszkańców w odstępach zgodnie z wymogami. Zabrzmiał hymn, a rys historyczny o znaczeniu Konstytucji wygłosił dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Karol Nojgebauer.

   Głos zabrał też włodarz gminy, który nawiązał do czasów współczesnych i dzisiejszej Konstytucji.  Mówił o dwóch wymiarach obchodzenia tego święta. Pierwszy to historyczny, który polega na wspominaniu wydarzenia historycznego, jego ówczesnego tła i znaczenia dla państwa polskiego w tamtym okresie. - Drugi wymiar ma charakter współczesny, ponieważ wydarzenia historyczne wspominamy m.in po to, żeby wyciągać z nich wnioski na teraźniejszość i na przyszłość. Zarówno 229 lat temu, jak i obecnie, Konstytucja jest fundamentalnym aktem prawnym dla państwa polskiego. Wtedy była to konstytucja 3 maja, obecnie jest to konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, która weszła w życie w październiku tamtego roku i obecnie obowiązuje - mówił Leszek Grzeczka.

     Włodarz z okazji święta życzył zdrowia i siły na przetrwanie tego ciężkiego czasu. Podziękował mieszkańcom, którzy wywiesili flagi, wspomniał o Polonii, która obchodziła swoje święto i życzył wszystkim, którzy chcą do Polski wrócić na stałe, by jak najszybciej nastały warunki, które im to umożliwią.

    Nie było w tym roku przemarszu pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich w rytm Janowieckiej Orkiestry Dętej, nie było warty honorowej i przemarszu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Niepublicznych, delegacji z kwiatami i zniczami, tłumu mieszkańców oraz popołudniowego koncertu pieśni patriotycznych.

 

Sylwia Wysocka, 5 V 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry