Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Zakaz zgromadzeń ograniczył tegoroczne uroczystości świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Delegacja samorządowców składa wiązankę kwiatów fot. Sylwia Wysocka
Delegacja samorządowców składa wiązankę kwiatów fot. Sylwia Wysocka

     Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Janowcu miała zupełnie inny wymiar. Mimo że tradycyjnie rozpoczęła się okolicznościową mszą św. w kościele św. Mikołaja, to dalszy jej wymiar różnił się już bardzo. Pandemia koronawirusa sprawiła, że przed pomnikiem Walki i Męczeństwa na Placu Wolności tylko jedna delegacja złożyła wiązankę kwiatów. Była to delegacja janowieckich samorządowców w składzie: przewodnicząca Rady Miejskiej Aleksandra Walendowska, burmistrz Leszek Grzeczka, jego zastępca Michał Werkowski i radny Rady Miejskiej Henryk Zygaj. Przy wejściu na rynek było kilkunastu mieszkańców w odstępach zgodnie z wymogami. Zabrzmiał hymn, a rys historyczny o znaczeniu Konstytucji wygłosił dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Karol Nojgebauer.

   Głos zabrał też włodarz gminy, który nawiązał do czasów współczesnych i dzisiejszej Konstytucji.  Mówił o dwóch wymiarach obchodzenia tego święta. Pierwszy to historyczny, który polega na wspominaniu wydarzenia historycznego, jego ówczesnego tła i znaczenia dla państwa polskiego w tamtym okresie. - Drugi wymiar ma charakter współczesny, ponieważ wydarzenia historyczne wspominamy m.in po to, żeby wyciągać z nich wnioski na teraźniejszość i na przyszłość. Zarówno 229 lat temu, jak i obecnie, Konstytucja jest fundamentalnym aktem prawnym dla państwa polskiego. Wtedy była to konstytucja 3 maja, obecnie jest to konstytucja uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, która weszła w życie w październiku tamtego roku i obecnie obowiązuje - mówił Leszek Grzeczka.

     Włodarz z okazji święta życzył zdrowia i siły na przetrwanie tego ciężkiego czasu. Podziękował mieszkańcom, którzy wywiesili flagi, wspomniał o Polonii, która obchodziła swoje święto i życzył wszystkim, którzy chcą do Polski wrócić na stałe, by jak najszybciej nastały warunki, które im to umożliwią.

    Nie było w tym roku przemarszu pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich w rytm Janowieckiej Orkiestry Dętej, nie było warty honorowej i przemarszu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Niepublicznych, delegacji z kwiatami i zniczami, tłumu mieszkańców oraz popołudniowego koncertu pieśni patriotycznych.

 

Sylwia Wysocka, 5 V 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry