
Zgodę na przeprowadzenie badań wydała na ostatniej sesji Rada Gminy w Dąbrowie.
Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990
Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl
Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.
Zgodę na przeprowadzenie badań wydała na ostatniej sesji Rada Gminy w Dąbrowie.
Jest rok 1522. Kanonicy gnieźnieńscy zaprowadzają porządek w dobrach swojej kapituły. Należące do nich miasteczko Kwieciszewo leży w dobrym punkcie, na jednym z głównych traktów, aczkolwiek nie jest specjalnie bogate.
- Kształt samego krzyża, który wykonany jest jakby z gałązek życia świadczy o tym, że został on wykonany wcześniej niż ołtarz i inne figurki. Dlatego można się domyślać, że kościół był budowany właśnie dla krzyża - opowiada ks. Krzysztof Tarbicki.
Gębice. Tu dotykamy wielkiej sztuki. Bo o ile mury kościoła po prostu są wzniesione bardzo porządnie, wznosząc się ponad wielkopolską przeciętność - to sklepienia są po prostu wybitne. Zwłaszcza sklepienia prezbiterium.
W roku 1767 na zastraszonym sejmie, który odbywał się pod protektoratem rosyjskim uchwalono tak zwane prawa kardynalne. Zakładały one, że religia panującą w Polsce będzie katolicyzm, zachowana będzie wolna elekcja i liberum veto, potwierdzono immunitet nietykalności szlachty neminem captivabimus, wyłączne prawo szlachty do sprawowania urzędów i posiadania dóbr, równość praw między szlachtą, władzę dziedzica nad chłopem – miały to być zasady ustrojowe po wieczne czasy niezmienione.
Żerniki to dziś niewielka wieś nieopodal Żnina, nad górną Wełną. Cóż mogłoby je łączyć z dalekim Paryżem (oczywiście nie tym pałuckim, ale tym prawdziwym, nad Sekwaną)? A jednak! Łączy je piękny, choć niewielki, gotycki kościółek Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
W trzemeszeńskiej bazylice zachowało się najstarsze w Wielkopolsce sklepienie gotyckie. Jego żebra tworzą wzór czteroramiennej gwiazdy, tak jak w angielskim Lincoln. W mogileńskim kościele poklasztornym widzimy jedne z najstarszych w Wielkopolsce ośmiobocznych filarów.
Pałuki. Ziemia usiana pagórkami, ale i obfitująca w równiny, położona pomiędzy Wełną i Notecią, mnóstwem jezior lśniąca, po części pokryta moczarami (od których pochodzi nazwa regionu).