Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Zmarł Eugeniusz Izdebski, artysta ludowy, twórca pałuckiej rzeźby, pracownik Żnińskiego Domu Kultury, nauczyciel adeptów sztuki rzeźbiarskiej.

     13 lipca Eugeniusz Izdebski skończyłby 70 lat. Urodził się w Słupach. Ukończył Zasadniczą Szkołę Drzewną w Łabiszynie, która kształciła nie tylko stolarzy - rzemieślników, ale także w klasie rzeźby - stolarzy będących artystami w tym rzemiośle. I takim też stał się Eugeniusz Izdebski, o czym świadczy jego dorobek wystawienniczy i nagrody, ale także pokolenia twórców, których kształcił.

     Eugeniusz Izdebski był wielokrotnie nagradzanym twórcą ludowym, założycielem Pałuckiej Pracowni Rzeźby działającej przy ŻDK. Był też pomysłodawcą dorocznego konkursu na Pałucką Szopkę Bożonarodzeniową. Oprócz drewna, korzystał także z gliny, gipsu i suporeksu. Jego przygoda z rzeźbą rozpoczęła się w 1971 r. wystawą w Bydgoszczy. Później wielokrotnie wystawiał swoje prace na jarmarkach ludowych i wystawach. Za swą działalność twórczą, społeczną i wychowawczą uhonorowany został m.in. odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury oraz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, medal Zasłużony dla Miasta Żnina z wpisem do "Księgi Zasłużonych", Srebrną Odznakę "Popularyzator Wiedzy" i medal Honorowy Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego, Honorowym Medalem Burmistrza Żnina. W 2007 r. został laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Cześć Jego Pamięci!

Karol Gapiński, 18 V 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry