Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Uczniowie Technikum Żywienia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie są autorami wielkanocnych mazurków i świątecznych dekoracji stołów wielkanocnych.

Mazurek autorstwa Kingi Jurek fot. Jacek Mielcarzewicz
Mazurek autorstwa Kingi Jurek fot. Jacek Mielcarzewicz

     Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych uczniowie klas Technikum Żywienia przygotowują świąteczne wypieki i wystroje wielkanocnych stołów. Efekty ich prac można było obejrzeć w czasie "Drzwi otwartych" szkoły.  
     Prace uczniów zostały ocenione w konkursie na najładniejsze i najsmaczniejsze wypieki. Jury oceniło ponad trzydzieści bajecznych mazurków. Za najładniejsze uznano mazurki wykonane przez Katarzynę Lange (II TŻ), Joannę Kalińską (II TŻ), Kingę Jurek (II TŻ), a specjalne wyróżnienie za najoryginalniejszą dekorację otrzymała Monika Małecka (II TŻ). Dekoracje stołów wielkanocnych przygotowały: Kinga Jurek, Małgorzata Tutka, Aneta Gaczkowska z drugiej klasy Technikum Żywienia (wiosenny wystrój) oraz  Paulina Rymarkiewicz i Ewelina Naporowska z klasy IV Technikum Żywienia (wystrój niebieski).  
     Nad całością czuwała nauczycielka Irena Przysiuda.

     Mazurek kajmakowy - przepis
     Ciasto:
     20 dkg mąki
     10 dkg masła
     1 ugotowane żółtko
     1 surowe żółtko
     3 łyżki cukru
     1 łyżka śmietany
     Ugotowane żółtko przetrzeć przez sito, mąkę i masło posiekać i dodać pozostałe składniki. Wyrobić ciasto. Upiec w temperaturze 200 stopni.
     Kajmak:  
     1 szklanka cukru
     1 szklanka mleka
     1 cukier waniliowy  
     2 łyżki masła
     Ugotować mleko z cukrem i gdy masa zbrązowieje dodać masło i wyłożyć na ciasto. Po wystygnięciu ozdobić: lukrem lub polewą, owocami kandyzowanymi.

Jacek Mielcarzewicz
Pałuki i Ziemia mogileńska nr 634 (15/2004)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry