Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl. Nadal możesz tu kupić coś z oferty naszego sklepu, zlecić ogłoszenie czy zamówić prenumeratę.

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Pięć nowych opowieści i 29, które publikowano we wcześniejszych wydaniach, ale teraz są okraszone nowymi rysunkami, można przeczytać w XIX wydaniu Legend pałuckich autorstwa Feliksa Malinowskiego. Zbiór właśnie się ukazał.

     Ukazało się już XIX - rozszerzone do 34 opowieści - wydanie Legend pałuckich autorstwa Feliksa Malinowskiego. Poprzedni zbiór miał 29 legend, zatem w tegorocznym wydaniu pojawią się 5 nowych opowieści. Są to: Historia krzywuły znalezionej w żnińskim kościele farnym, Oczko topielców na żnińskim bagnie, Kamień skrzypka przy moście nad Wełną, Pochodzenie nazwy osady Rzym i Wzgórze wisielca w Łabiszynie.
Najnowsze wydanie legend ukazało się w nakładzie 1.300 egzemplarzy (1.000 w miękkiej i 300 w twardej oprawie). Książkę można nabyć w naszym sklepie internetowym na www.palukitv.pl. Zbiór wyszedł nakładem Wydawnictwa Dominika Księskiego Wulkan w Żninie. Książka jest ilustrowana rysunkami Anny Pilch-Mikody i Igora Mikody. Twórcy ci są związani z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu.
     Feliks Malinowski legendy pałuckie gromadzi i tworzy od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zaczęło się od legendy o Diable Weneckim. Była to opowieść wysłana w odpowiedzi na apel o korespondencje z regionów, który wystosowało pismo Poznaj mój kraj. Później regionalista dotarł do kroniki szkolnej autorstwa nauczyciela Fojuta w Wójcinie z 1902 r. Feliks Malinowski odczytywał poczynione w niej gotykiem zapisy i w ten sposób odkrył zalążki kilku kolejnych, starych legend pałuckich. Dalszych informacji poszukiwał w tradycji ustnej, w charakterystycznych nazwach miejscowości i miejsc topograficznych na pałuckiej ziemi. W ten sposób zaczęły powstawać kolejne opowieści.
     Następnie pierwszy zbiór 10 legend wydało Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Zbiorem zainteresowało się Wydawnictwo Pomorze w Bydgoszczy. Było to jeszcze przed transformacją ustrojową w kraju. Legendy autorstwa żnińskiego nauczyciela zostały wtedy wydane w nakładzie 20.000 i trafiły do szerszego grona odbiorców nie tylko na Pałukach, ale i w całym kraju.
     W kolejnych latach różne wydawnictwa podejmowały się reedycji zbioru, który był systematycznie przez autora uzupełniany. Nakłady tych wydań nie były duże i szybko rozchodziły się, zwłaszcza podczas imprez plenerowych, np. na Festynie Archeologicznym w Biskupinie.
     Ostatnio ze względu na stan zdrowia Feliks Malinowski nie bywał już na festynie w Biskupinie, ale otrzymał od organizatorów informację, że zbiór legend pałuckich nieustannie stanowi przedmiot zapytań turystów. Stąd Feliks Malinowski postanowił raz jeszcze wznowić ów zbiór i rozszerzyć go o legendy związane z 750-leciem Żnina oraz z miastami, które dotychczas w tej antologii nie miały opublikowanych swoich opowieści, czyli Łabiszynem i Janowcem. Poza tym nowa jest opowieść o tym, skąd się wzięła nazwa Rzym dla wioski na Pałukach.
     W ślad za tym sygnalizowanym zapotrzebowaniem autor wszedł we współpracę z Wydawnictwem Wulkan i oto dziewiętnaste wydanie Legend pałuckich ukazało się drukiem.
    Zbiór, na który w sumie składają się 34 legendy można nabyć w oprawie miękkiej lub twardej korzystając z naszego sklepu internetowego.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1168 (27/2014)

 

Przejdź do sklepu.

Nasze wydawnictwa.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry