Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Kilkudziesięciu rekonstruktorów zainscenizowało w 101. rocznicę rozejmu w Trewirze, który kończył Powstanie Wielkopolskie zwycięstwem Polaków, jedną z powstańczych bitew. "Bój o banę" został pokazany w żnińskim parku.

Na chwilę przed atakiem na banę powstańcy posilają się kiełbasą. W ich obozie są też sanitariuszki. fot. Karol Gapiński
Na chwilę przed atakiem na banę powstańcy posilają się kiełbasą. W ich obozie są też sanitariuszki. fot. Karol Gapiński

     Rok temu z inicjatywy Muzeum Ziemi Pałuckiej i żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odbyła się na rynku w Żninie rekonstrukcja historyczna zatytułowana Bitwa o ratusz. W styczniu tego roku odbyły się jak zwykle uroczystości w dniu jubileuszu wyzwolenia Żnina w wyniku Powstania Wielkopolskiego, ale tym razem rekonstrukcja się nie odbyła. Nie oznaczało to jednak, że organizatorzy zrezygnowali z tej atrakcji, która ma wymiar edukacyjny, ale i rozrywkowy dla mieszkańców Pałuk.    
     Tym razem z rekonstrukcją poczekano do 16 lutego. Tego dnia przypadła 101. rocznica rozejmu w Trewirze, w którym strona niemiecka zobowiązywała się do niepodejmowania już działań zbrojnych i oznaczało to w praktyce zwycięstwo Polaków w Powstaniu Wielkopolskim.
W Żninie po 101 latach rekonstruktorzy z Kcyni, Bydgoszczy, Budzynia, Radziejowa oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie zainscenizowali w parku nad Jeziorem Czaplem Bitwę o banę. Został wykorzystany przy tej rekonstrukcji specjalnie przygotowany skład pociągu z platformą, na której był karabin maszynowy. W bitwie pociągu  bronili Niemcy, natomiast powstańcy podejmowali kilkukrotną próbę jego zdobycia, która ostatecznie zakończyła się sukcesem.
     Po bitwie na rekonstruktorów i widzów czekała grochówka z powstańczego kotła.
     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 17 II 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry