Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

101. rocznica wyzwolenia Szubina z rąk zaborcy niemieckiego była tak samo ważna dla historii miasta jak wydarzenie, które upamiętniała.

fot. Remigiusz Konieczka
fot. Remigiusz Konieczka

     11 stycznia 1919 roku Szubin ostatecznie został zdobyty przez powstańców wielkopolskich. Od tego czasu co roku (z przerwą spowodowaną przez wojnę) w mieście tym odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Podczas jednej z takich uroczystości w styczniu 1939 roku został odsłonięty nowy pomnik poświęcony poległym powstańcom. Pomnik nie przetrwał nawet roku, bo już jesienią został zburzony przez niemieckich okupantów. Ten przewrócony pomnik, symbol hitlerowskiego barbarzyństwa, przetrwał ponad 80 lat. W listopadzie i grudniu 2019 r. na jego miejscu został postawiony nowy monument, który jest repliką tego zburzonego w 1939 r.

     11 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość odsłonięcie i poświęcenia Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Odbyło się to w asyście żołnierzy Wojska Polskiego, grup rekonstrukcyjnych, posłanek i posłów na Sejm, władz samorządowych wszystkich szczebli i mieszkańców Szubina.

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

Remigiusz Konieczka, 12 I 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry