Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Od soboty 17 listopada w gminie Żnin mamy kolejne miejsce, w którym społeczność lokalna upamiętnia jednego z bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Tym razem jest to postać Stefana Nawrockiego, który w styczniu 1919 r. zaatakował niemiecką drezynę przejeżdżającą przez Sobiejuchy.

W Sobiejuchach uczczono bohatera Powstania Wielkopolskiego, Stefana Nawrockiego fot. Karol Gapiński
W Sobiejuchach uczczono bohatera Powstania Wielkopolskiego, Stefana Nawrockiego fot. Karol Gapiński

     W samo południe 17 listopada przy krzyżu w Sobiejuchach spotkali się mieszkańcy tej wsi, przedstawiciele władz samorządowych i krewni Stefana Nawrockiego. Był to bohater Powstania Wielkopolskiego urodzony w 1896 r. w Swadzimiu. Do 1914 r. mieszkał z rodzicami w Białożewinie, a następnie rodzina przeprowadziła się do Sobiejuch. Józef Nawrocki, ojciec Stefana został tam zarządcą majątku Chłapowskich.

     Wkrótce Stefan Nawrocki został wcielony do armii niemieckiej i walczył na froncie zachodnim we Francji. Pod koniec wielkiej wojny uciekł z armii niemieckiej i wrócił do Sobiejuch. W styczniu 1919 r. zaatakował niemiecką drezynę, która przejeżdżała przez Sobiejuchy w drodze z Szubina do Żnina. Celem Niemców było wzmocnienie niemieckiej załogi w stolicy Pałuk. W starciu tym Stefan Nawrocki został pojmany i przewieziony do aresztu na Winnicy w Szubinie. Tam oczekiwał na wyrok, ale nim on zapadł, oddziały polskie wkroczyły do Szubina i Stefan Nawrocki odzyskał wolność.

     Obelisk ku pamięci tego bohatera został umieszczony w Sobiejuchach na głazie przywiezionym z pobliskiej żwirowni.Ów głaz został posadowiony na symbolicznym fragmencie torowiska kolejowego. Sama tablica upamiętniająca powstańca została wykonana według projektu sołtysa Stanisława Goclika przez firmę Piotra Pietrasa w Żninie. Obelisk stanął przy krzyżu w Sobiejuchach, niedaleko dawnego torowiska kolei, po którym blisko 100 lat temu jechała drezyna zaatakowana przez Stefana Nawrockiego.

     Obelisk został poświęcony przez ks. Tomasza Latanowicza proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi. Dodajmy, że w kaplicy filialnej pw. św. Izydora w Sobiejuchach znajduje się obraz pędzla Marka Kozińskiego przedstawiający Stefana Nawrockiego wracającego do domu rodzinnego i witającą go matkę. Podczas sobotniej uroczystości wspomnienie o samym Stefanie Nawrockim przedstawił jego siostrzeniec Jan Haglauer.

     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 19 XI 2018

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry