Janowiec, ZSN, Jan Szatowski, tablica, odsłonięcie
W dniu święta żołnierzy wyklętych odsłonięta została tablica Jana Szatowskiego przed szkołą jego imienia, a w słowie i piosence wspomniano tych, którzy przeciwstawili się systemowi komunistycznemu i walczyli o wolną Polskę.
W Janowcu uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączono z odsłonięciem tablicy patrona szkoły Jana Szatowskiego na szkolnym dziedzińcu Zespołu Szkół Niepublicznych w Janowcu. Przed obeliskiem 1 marca stanęli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół, księża, delegaci zakładów pracy i uczniowie.
Gości powitał członek Janowieckiego Stowarzyszenia Oświatowego i zarazem dyrektor M-GOK Tomasz Majewski. Anna Roszak wraz z Leszkiem Grzeczką przedstawili zebranym biografię patrona szkoły Jana Szatowskiego, jego zasługi w walce o wolność narodu, awanse wojskowe i degradację, karę śmierci zamienioną na więzienie. Mówili też o święcie państwowym, które przypada 1 marca - Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Maciej Sobczak przemówieniu poinformował o decyzji przyznania tytułu Honorowego Obywatela Janowi Szatowskiemu.
![]() |
Wokalnie opowiadali historię walki o wolność fot. Sylwia Wysocka |
Po modernizacji placu, przed szkołą stanęły ogromne głazy, na największym umieszczona została tablica upamiętniająca żołnierza niezłomnego Jana Szatowskiego. Odsłonięcia tablicy dokonał starosta Zbigniew Jaszczuk wraz z prezesem Janowieckiego Stowarzyszenia Oświatowego, które prowadzi ZSN, Krzysztofem Napierałą. Do sylwetki patrona szkoły nawiązał również proboszcz janowieckiej parafii św. Mikołaja - ks. Andrzej Szczepaniak, który pobłogosławił obelisk z tablicą pamiątkową.
Uczniowie klas mundurowych w dniu święta patrona otrzymali awanse na kolejne stopnie mundurowe - kadeta i starszego kadeta. Stopnie przyznawane były za szczególne wyróżnienia. Delegacje zakładów pracy, szkół i stowarzyszeń złożyły przed obeliskiem wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli szkoły. Tam Anna Roszak i Leszek Grzeczka przedstawiali sylwetki i biografię najsłynniejszych żołnierzy wyklętych i ich zasługi na rzecz Polski. Biografiom towarzyszyły projekcje multimedialne. Prezentacje były przeplatane występami wokalnymi Pauliny Drożdżyńskiej i Pameli Siekierskiej, instrumenty: Marek Ryska, Piotr Maciuba, Jakub Ryska i Dominik Małecki, nagłośnienie: Remigiusz Śmigiel.
Program artystyczny z utworami odnoszącymi się do bohaterów podziemnej Polski dowodził, jak ważna dla szkolnej społeczności jest historia naszych bohaterów, których chwała odżywa i jest przywracana.
Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.
Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1255 (9/2016)