Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

Na jubileusz 15-lecia Pałuk
   
    Dla Piotra Malaka, który komponuje również pod pseudonimem Mali, narkotykiem jest bit czyli najmniejsza jednostka informacji. W swej najnowszej płycie, wydanej z okazji 15-lecia Pałuk, wśród tych bitów są również nagrane podczas wywiadów wypowiedzi burmistrz Barcina Ewy Stankiewicz, starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka i burmistrza Żnina Jarosława Jaworskiego. Dotąd było wiadomo, że czytanie Pałuk przechodzi w nałóg, mamy jednak podejrzenie, że tak samo będzie z bitami Piotra Malaka. Ten towar już jest na mieście...

 

 
Schody do kariery są wysokie, ale od czegoś trzeba zacząć.
Piotr Malak tworzy muzykę od ponad trzech lat, wydał własnym
nakładem płyty: "Dla miasta projekt", "Mamy monopol",
"Noc i dzień". Mieszka w Żninie, studiuje w Bydgoszczy, szuka pracy. fot. Arkadiusz Majszak

    Bez numerów - to żaden numer, tylko nowa, siódma już płyta wydawnictwa Wulkan. Na pomysł płyty wpadliśmy z Arkiem Majszakiem jeszcze w starej redakcji, kiedy wyszliśmy pewnego dnia na dymka na zewnątrz. Przytaczaliśmy celne wypowiedzi polityków i zauważaliśmy, że niektóre są tak muzyczne i tak barwne pod względem intonacji i faktury dźwięku, że fajnie byłoby wydać płytę, na której by się je skompilowało i pokazało polityków z naszych gmin od innej, niż zazwyczaj, strony. - Ile ludzie tracą, gdy czytają te wypowiedzi pozbawione dźwięku! - wzdychał wtedy Arek. Była wiosna 2003 r.
    Później poznaliśmy Piotra Malaka i jego twórczość, a kiedy nastał jubileusz 15-lecia Pałuk postanowiliśmy, że teraz jest czas (najwyższy czas), by wydać tę płytę płytę.
    Mali jest raperem, który inspirację do tworzenia muzyki czerpie z miłości do swej dziewczyny Moniki i do Żnina, a zwłaszcza do jego średniowiecznej części (bo mieszka na ul. 700-lecia).
    Mali tak opisuje proces tworzenia muzyki na naszą płytę: - Korzystałem z sampli, które ciąłem na pojedyncze dźwięki i w ten sposób uzyskiwałem zupełnie nowe płytki dźwięków i układałem z tego nowe melodie.

    Grafikę opracował Dariusz Adryan, młody artysta z Mogilna. Okładka jest szara, ale była - w pierwotnej wersji - pomarańczowa. Wydawca płyty wolał szarą (osobiście żałuję). Z dokonaniami Brajana, czy też Brajanescu (takie ksywki od lat nosi Dariusz Adryan) można się zapoznać w Internecie na jego prywatnej stronie www.braj.pl w dziale Portfolio. Tam też znajdziecie wersję pomarańczową okładki naszej płyty.

    Samorządowcy podeszli do naszego pomysłu z otwartymi umysłami. Na co dzień nie słuchają hip-hopu czy rapu. Starosta woli muzykę ludową - i jak mówi - czasami po pracy, po 16:00 śpiewa w specjalnym chórku z Jackiem Pietraszko oraz Andrzejem Bogdańskim. - Kiedy ten nasz chórek zaśpiewa "Pałuckich chłopaków", to nawet kapela "Pałuki" by się nie powstydziła. Burmistrz Żnina wielbi klasykę rocka. Wychował się na słynnych Pink Floydach i Genesis z Philem Collinsem. Z kolei Ewa Stankiewicz słucha Czesława Niemena, Boba Marleya i Alicję Majewską oraz styl muzyczny italo-disco. Teksty Mali są niepowtarzalne tak samo, jak teksty naszych samorządowców. Płyta mówi o młodości, miłości, przyjaźni, nauce i o tworzeniu muzyki, sukcesach, kłopotach.
    Płyta kosztuje 12 zł. Dochód przeznaczamy na cele charytatywne. Beneficjentów na naszą prośbę wskazali współautorzy tekstów, czyli szefowie największych gmin naszego powiatu oraz jego starosta: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Barcinie i Rodzinny Dom Dziecka w Żninie.
    Nakład płyty jest dość niski, stąd nie trafi ona do wszystkich sklepów, w których zwykle kupuje się Pałuki. Nie będzie też - jak bywało z wcześniejszymi naszymi płytami - insertem do tygodnika. Dlatego zainteresowani muszą jak najszybciej zdecydować się na zakup.
    W Barcinie płytę można kupić w sklepie Spółdzielni Samopomoc Chłopska przy ul. Pakoskiej, w Żninie - w naszej redakcji przy ul. Sądowej 4, a także przez internet: www.palukitv.pl/sklep.

Karol Gapiński
Pałuki nr 733 (9/2006)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry