Regulamin oceny bydła i nagradzania hodowców
na IX Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
w Żninie 20-21 VIII 2011 r.
zatwierdzony przez z-cę dyrektora ds. oceny regionu Bydgoszcz
Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
§1
1. Na IX Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Żnin 2011 zwanej dalej ”wystawą” może być prezentowane bydło zgłoszone przez hodowców, wytypowane i zakwalifikowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
2. Prezentowane na wystawie bydło musi być zdrowe. Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest świadectwo lekarsko-weterynaryjne wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3. Na wystawie mogą być prezentowane zwierzęta urodzone w kraju, dla których prowadzone są księgi, pochodzące ze stad objętych oceną wartości użytkowości bydła.
a) krowy ras mlecznych urodzone w kraju w okresie trwania laktacji (nie zasuszone), których wiek pierwszego wycielenia nie przekroczył 33 miesięcy.
b) jałowice cielne ras mlecznych, których wiek pierwszego nie przekroczy 33 m-cy, a cielność w czasie Wystawy mieści się w przedziale 4-7 m-cy.
c) jalowice niecielne ras mlecznych w wieku 12-16 m-cy.
d) cielęta płci żeńskiej ras mlecznych, których wiek w czasie wystawy zawiera się w przedziale 1-3 m-cy.
§ 2
Katalog zawierający informacje o eksponowanym na Wystawie bydle hodowlanym przygotowuje organizator Wystawy. Za zgodność danych o zwierzętach odpowiada Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
1. Katalog wystawianego Bydła powinien zawierać:
a) regulamin oceny bydła
b) skorowidz wystawianych zwierząt
c) karty katalogowe dla wystawianego bydła.
§3
Wymagania dopuszczenia do Wystawy
1. Zwierzęta prezentowane na Wystawie muszą być wpisane do ksiąg, a jałowice i pierwiastki spełniać warunki wpisu do ksiąg bydła hodowlanego.
Cielęta płci żeńskiej muszą pochodzić po znanych rodzicach.
2. Bydło rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej prezentowane na Wystawie musi wykazać się minimalną wydajnością własną lub matki/w przypadku jałowic/wyrażoną sumą kg tłuszczu i kg białka w 305-dniowej laktacji lub krótszej pełnej laktacji na poziomie minimum 350 kg.
§4
Zasady oceny bydła ras mlecznych
1. Zwierzęta na Wystawie oceniane są indywidualnie w następujących grupach:
a) cielęta płci żeńskiej,
b) jałowice niecielne,
c) jałowice cielne,
d) krowy mleczne w trakcie trwania laktacji.
Bydło ras mlecznych ocenia się ocenia się w skali 100-punktowej z gradacją co jeden punkt przyjmując następującą interpretację:
niedostateczna 50-64 pkt,
słaba 65-69 pkt,
dostateczna 70-74 pkt,
dość dobra 75-79 pkt,
dobra 80-84 pkt,
bardzo dobra 85-89 pkt,
doskonała 90 i więcej pkt.
2. Za uchybienia w pielęgnacji zwierząt Komisja może odliczyć od oceny ogólnej do 10 pkt.
3. Spośród prezentowanych na Wystawie krów i jałowic, wybiera się najlepsze zwierzę w każdej z grup i otrzymuje ono tytuł czempiona.
4. Przy liczebności grupy wynoszącej minimum 3 sztuki, zwierzęta zajmujące drugie w kolejności miejsce w poszczególnych grupach, otrzymują tytuł wiceczempiona.
§5
Komisja oceny
1. Komisję oceny na wniosek z-cy Dyrektora d/s Oceny Regionu Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka powołuje Komitet Organizacyjny Wystawy.
2. W skład Komisji bydła ras mlecznych wchodzi sędzia i asystenci sędziego w liczbie ustalonej przez organizatorów wystawy.
3. Orzeczenia Komisji dokonane zgodnie z przepisami niniejszego regulaminu są ostateczne i nie podlegają uchyleniu.
4. Po zakończeniu prac Komisja sporządza protokół zawierający wykazy ocenionych zwierząt wraz z punktacją.
§6
Nagrody
1. Wszystkie zwierzęta prezentowane na Wystawie otrzymują dyplomy, a wyróżnieni także nagrody dodatkowe.
2. Osoby prawne i fizyczne mogą fundować i wręczać wystawcom bydła nagrody we własnym imieniu, po uzgodnieniu z organizatorem Wystawy.
§7
Postanowienia końcowe
1. Ocena prezentowanych na Wystawie zwierząt dokonana niezgodnie z niniejszym regulaminem jest nieważna i nie może stanowić do przyznania nagrody.
2. Niniejszy regulamin obowiązuje na IX Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Żnin 2011.